• MERVE ÇALIŞ

HAYATI ERTELEME

Merhabalar sevgili okuyucularım,


Bazıları “Yarın yapabileceğim işi bugün yapmaya ne gerek var.” diye düşünür; bazıları da “Bugünün işini yarına bırakma.” diye. Siz hangi guruba aitsiniz? Siz “erteleyenlerden” mi yoksa “hemen şimdicilerden” misiniz? Erteleme davranışına sahip kişiler genellikle yapılması gereken ya da yapılması kendisinden beklenen işleri sürekli olarak ötelerler. Örneğin gün boyu bolca vakti olan bir kişi, ödevini, projesini, işlerini yapacağı saati belirledikten sonra ilgili saat geldiğinde erteler. Yapılması gereken işleri, süresiz ve sayısız olarak erteleyen kişiler, zamanı doğru kullanamadıkları için yaşamlarında güçlüklerle karşılaşırlar. Erteleme, ilk başta bir rahatlama ve haz sağlasa da, uzun dönemde stres, kaygı ve huzursuzluk yaratır.


Ertelemenin Arka Yüzündeki Duyguları İyi Tanıyın!


Erteleme alışkanlığı inançlar ve duygularla ilgilidir. Başarısız olma korkusundan, kaygılardan veya her şey tam ve mükemmel olmalı düşüncenizden erteliyor olabilirsiniz. Erteleme, bazen neyi nasıl yapacağınızı bilmemekten de kaynaklanabilir. Ertelenen her iş insanda ister istemez bir suçluluk, yetersizlik duygusu yaratır.

Ya iyi olmazsa? Önce evi temizleyeyim. Pazartesi günü başlarım. Önümüzdeki hafta/ay ilk gün başlar, temiz bir başlangıç yaparım.


Erteleyen çoğu insan için, “sonra” geldiğinde de durum farklı olmaz; ertelenen her şey için yeni bir “ertesi gün bahanesi” bulunur. Böylece erteleme bir alışkanlığa, sonra da bir hayat tarzına dönüşür.

Ne yapacaksanız hemen ama hemen şimdi yapın. Çiçek mi sulayacaksınız, gidin sulayın. Kitap mı okuyacaksanız, okuyun. Sinemaya mı gitmek istiyorsunuz gidin ya da bir arkadaşınızla kahve mi içmek istiyorsun gidin ve kahvenizi için. Hayat yarına ertelemek için kısa. Yiyin, için, gezin, eğlenin, dans edin şarkılar söyleyin. Ama ne yapacaksanız hemen yapın içinizden geçen ne varsa. Çünkü siz bugünü yaşıyorsunuz.


Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz ve inandığınız hiçbir şeyi ertelemeyin. Kendinize öncelik tanıyın. İçinizden geleni yapın. Erteleyerek kaybettiğiniz zamanın yerine koyacak hiçbir kaynağınız yok. Eğer yapmanız gereken işleri sürekli erteliyorsanız ve yaşam kalitenizi kötü etkiliyorsa uzman klinik psikologdan destek alarak sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu sorunu çözmediğiniz sürece başarılı ve mutlu olmanız çok zor. Profesyonel destek almak için iletişime geçebilirsiniz.

Tüm okuyucularıma sağlıklı günler dilerim.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Merhabalar sevgili okuyucularım, Okullar açıldı ve öğrenciler için olduğu kadar veliler için de yeni bir dönem başladı. Öncelikle sağlıklı ve kesintisiz bir yıl olmasını diliyorum. Okuldan uzun süre u

Merhabalar sevgili okuyucularım, Sosyal medyanın yaşamımızda önemli bir yeri var. İçinde bulunduğumuz pandemi süreci göz önüne alındığında, internet ve sosyal medya kullanımının arttığını söyleyebilir

Merhabalar sevgili okuyucularım, Öfke, engelleme ve korku karşısında ortaya çıkan bir tepki olup saldırganlık ise öfkenin dışa yansıyan şeklidir. Bireyin kişilik gelişimi ve pek çok davranışın kazanım